16 Nisan 2018 Pazartesi

Kokusuz, çabuk, pratik balık pişiriyoruz..


çipura sous vide
Merhabalar.....

Yine yeni ürünler anlatacağım.. Tabii ki bu ürün hem sağlıklı, hem de pişirmesi, hazırlaması çok pratik..

Sous-Vide yöntemiyle hazırlanmış balıklardan bahsedeceğim size.. Bizim bir Hakan Abi'miz var. Mira Balık'ın sahibi.. Geçenlerde ürünlerin tümünü hazırlamış bize tadımlık getirdi. Bir büyük grup tadım yaptık. Gerçekten tatları muhteşem.. Hazırlaması çok kolay.. Acıktım dedikten 15 dk sonra sofrada balığınız var.. Kokusuz, kızartmasız...

Balıklar Mira Balık tarafından sosuyla birlikte özel torbalarının içerisine konularak dondurulmuş. Yapılacak tek şey, poşeti açmadan olduğu gibi kaynar suyun içine koymak. 9-12 dakika sonra kaynar sudan çıkartıp poşetin ağzını kesip tabağınıza koyup sofranıza yerleştirmek.. Sonra da hooppp mideye.. işte bu kadar kolay..
levrek sous vide
somon sous vide
somon sous vide

Bir başka yöntem de 5 dk kaynar suda bekletip, sosunu süzdükten sonra kızdırılmış yağsız tavaya koyup biraz daha pişirmek.. Izgara balık mı istemiştiniz.. hah buyrun..:)Başka bir ürün daha var ben aşık oldum ona.. Somon şiş.. Bir çöpte 4 tane somon parçası var.. Donmuş halde.. Bunu hazırlaması daha da kolay.. Eve geldiniz, çok açsınız. Fırını ısıtıyorsunuz. Donuk haldeyken somonları tepsiye diziyorsunuz. 5 dk. fırına veriyorsunuz. Fırın yaklaşık 175- 180 derecede. Sonra arkasını çevirip biraz sulandırılmış soya soyu spreyliyorsunuz üzerine de dilerseniz kavrulmuş susam serpiyorsunuz.. 4 dk sonra muhteşem yemek tabağınızda.. Hem sağlıklı hem kolay.. Yiyen bir arkadaşım, bunun somon olduğuna beni asla inandıramazsın çok lezzetli dedi..:)) İsterseniz salatanın üzerine, dilerseniz bir sebzenin yanına.. Ya da balık menüsü olan bir sofrada ortaya atıştırmalık..

somon şişin pişmiş hali..
donmuş haldeki somon şişler..

Bir başka ürün de, levrek, çipura veya somon şinitzel.. Donmuş, yarı pişmiş bir ürün. Fırını 175-180 dereceye ısıtıyorsunuz. Balığınızın büyüklüğüne göre 12-17 dakika arasında muhteşem bir şinitzel yiyorsunuz.
Levrek şinitzel..
Bir başka ürün daha var.. (Yahu ne çok varmış..:)) ) Bu Hakan Abi ile benim cin fikrimiz.. Somon mücver.. Ön pişirmesi yapılmış. Alıyorsunuz. Sadece mikrodalga veya fırında ısıtıyorsunuz. Hop mideye.. Pardon önce sofraya..sonra mideye..:)))) Balık sofrasının ara sıcağı olur kendileri.. :)

Aa söylemeyi unuttum.. satın almak isterseniz bana telefon edip sipariş vermeniz yeterli. (532 615 1950)  Çünkü Hakan Abi, aslında toptan satış yapıyor ama bizi kıramadı... Buradan küçük kolinizi alabilirsiniz..

Eğer dilerseniz yanına yakışan hafif yancıları :) da yazarım.. siz isteyin bir sonra ki yazıya ekleyeyim..:)) Ya da sipariş verin sizin için onları da hazırlayalım.

Haydi afiyet olsun..2 yorum: