2 Şubat 2014 Pazar

TURUNÇ REÇELİ ..

Beklenen turunç reçeli tarifiyle uzun zaman ara verdiğim bloğuma bir geri döneyim dedim...

Turunç turunç diye sayıklarken arkadaşım Didem, Antakya'dan annesinin hep aldığı yerden bana 1 koli turunç yollattı.. Tabii tarifini de annesinden aldım.. Zor değilmiş ama uzun sürüyor..

Önce turunçlarınızı güzelce yıkıyorsunuz. Yıkarken sayıyorsunuz.. (önemli..:)) sonra anlaşılacak..)

Daha sonra turunçlarınızı çok ince veya çok kalın olmayan bir rende ile rendeliyorsunuz. Rendelediklerinizi de sonra kullanabilirsiniz dilerseniz..

En uzun suren işlerden birini atlattıktan sonra ikincisi bu turunçları 4 e bölerek portakal gibi soymak. Bizim turunçların suyu çok güzeldi. Biz onunla çeşitli tatlılar yapıyoruz onları da İpeksi Tatlar'da satıyoruz..:)

Portakal dilimlerini koca bir tencerenin içine koyup içine su dolduruyorsunuz.. Biraz yumuşayıncaya kadar pişiriyorsunuz. Soğuduktan sonra acısı gidinceye kadar sabah akşam günde iki kere suyunu değiştiriyorsunuz. Sonra üçüncü uzun iş bunları büküp büküp pamuklu bir ipe diziyorsunuz.

kavanozlara koymadan az önce...
 
Gelelim sayının önemli olduğu noktaya, her 10 turunç için 1 kilo şeker koyarak 3-4 taşım kaynatıyorsunuz. Soğuduktan sonra bir kez daha kaynatıyorsunuz ve ta taaa işte reçeliniz hazır.. Kavanozlara koymadan önce ipleri çıkarmayı unutmayın..

Afiyet bal şeker olsun..
Umarım yakın bir zamanda yine buluşuruz..
Sevgiyle kalın..

1 yorum:

 1. Yemek Kulübüm'ü kurduk! Siz olmadan olmaz :)

  İpeksi Tatlar merhaba,

  Kısa bir süre önce Yemek Blogunuzu ziyaret etme fırsatı bulduk ve blogunuzda yer alan yemek tariflerinizi, tariflerinizde kullanmış olduğunuz görselleri çok beğendik. Blogunuz için oldukça emek ve zaman sarfettiğinizi blogunuzun her sayfasında hissettik. Bu harika blog için sizi kutlarız. Ellerinize, emeğinize sağlık!

  Yemek blogger’lığı oldukça emek ve zaman gerektiren bir uğraş. Onca zaman ve emek harcadıktan sonra yapılan yemeklerin beğenilmesi, takdir edilmesi ve blogun takip edilmesi tüm blogger’ların en büyük arzusu. Bu durumdan yola çıkarak yemek blogger’larına blogunda yayınladıkları yazı ve tarifleri daha çok kişiye ulaştırabilmesi, bloglarına ve sosyal ağlarındaki hesaplarına ziyaretçi ve takipçi kazandırabilmesi için özel bir internet sitesi oluşturma fikrinde yoğunlaştık ve Yemek Kulübüm’ü tasarladık.

  Yemek Kulübüm’de ücretsiz olarak üye hesabı oluşturan kullanıcılarımız, yemek tariflerini ve görsellerini kolayca paylaşabilmekte, profillerinde kendilerine ait blog ve sosyal ağ hesaplarının linklerini paylaşabilmekte ve böylece yemek tariflerini beğenen site kullanıcılarını kendi bloglarına ve sosyal ağ hesaplarına çekebilmektedir.

  Yemek Kulübüm’ün en çok seveceğiniz özelliklerinden birisi de blogunuzda olduğu gibi üye hesabınızdan günlük yazabiliyor olmanız ve günlüğünüzü sosyal ağlarda kolayca paylaşabilmeniz. Kendi blogunuzda yazmış olduğunuz yazıların bir kısmını bu bölümde paylaşıp blogunuza takipçi ve ziyaretçi çekmek sizin için çok daha kolay olacak.

  Tüm bu kolay ve faydalı kullanım özelliklerinin yanı sıra Yemek Kulübüm üye hesabınızdan paylaşmış olduğunuz kendinize ait yemek tarifi ve püf noktalarından puanlar toplayarak her ay çeşitli hediyeler kazanma şansı da elde edebilirsiniz.

  Ayrıca; Gıda Danışmanım’a soru sor, sağlıklı beslenme, gıda güvenliği, mutfakta püf noktaları, mutfak ve gıda sözlüğü, gıdaların ve yemeklerin kalori değerleri, gıdaların saklama sıcaklıkları ve koşulları, gıdaların sağlığımıza faydaları ve zararları gibi pek çok konu gıda mühendisi ve beslenme uzmanlarımızın kaleminden Yemek Kulübüm’de.

  Blogunuza ve sosyal ağlardaki hesaplarınıza daha fazla ziyaretçi ve takipçi çekmek için sizi de blogger dostu Yemek Kulübüm’e bekleriz.

  Yemek Kulübüm üye hesapları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için http://yemekkulubum.com/yemekkulubum linkiden hesabımızı inceleyebilirsiniz.

  Yemek Kulübüm’de düzenlenen Ödüllü Yemek Puan Oyunu hakkında detaylı bilgi almak için http://yemekkulubum.com/icerik_sayfa/ekle-yemek-tarifi-kazan-yemek-takimi linkimizi ziyaret edebilirsiniz.

  Saygılarımızla,

  Yemek Kulübüm
  www.yemekkulubum.com

  YanıtlaSil